رهسان

نوشته شده در 1392-02-01 ساعت 16:47:51 در قالب خواندن 16927 بار

قالب شرکتی فارسی جوملا را با نام رهسان(rahsan) ،بر اساس آخرین تکنولوژی روز طراحی وب در دنیا طراحی شده است،همچنین دارای،ماژول ها و کامپوننت های بسیار زیبا و جذاب مختلفی میباشد که می توانید در هر قسمت سایت از آن استفاده نمایید
Share


5 نظرها

پرسش و پاسخ درباره جوملا 3.0

چه تفاوت‌های عمده‌ای بین جوملا 2.5 و 3.0 است؟

قابل توجه‌ترین تفاوت، تغییرات کاملا جدید در بخش مدیریت جوملا می‌باشد که بسیار ساده‌تر و کاربر پسندتر شده و با یک طراحی مدرن بروز شده است. همچنین جوملا 3.0 برای استفاده تلفن همراه بهینه شده و می‌تواند در هر دستگاه مدرن و جدید مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این ده‌ها تغییر دیگر در جزئیات جوملا بوجود آمده که بعنوان نمونه سیستم نصب جدید جوملا 3.0 است که قطعا پس از نصب آن متوجه این قضیه خواهید شد و در نهایت جوملا 3.0 با موضوعات جدیدی برای توسعه دهندگان مانند پشتیبانی از jQuery مهیا شده است.

هر نسخه از جوملا چه مدت پشتیبانی می‌شود؟

هر نسخه اصلی جوملا حدود 3 سال پشتیبانی می‌شود و شامل یک فرآیند ارتقاء است.

برای مثال سری 2.x (که شامل نسخه‌های 1.6 و 1.7 با توجه به نامگذاری آن) حدود 3 سال پشتیبانی می‌شود (ژانویه 2011 تا بهار 2014). نسخه 1.6 به 1.7 با یک کلیک قابل ارتقاء بود. نسخه 1.7 به 2.5 نیز با یک کلیک قابل ارتقاء بود. نسخه 2.5 تا بهار 2014 پشتیبانی می‌شود.

بنابراین سری 2.x کمی بیش از سه سال پشتیبانی می‌شود و به طور کلی یک تجربه خوب برای کاربران و توسعه دهندگان می‌باشد.

سری‌ 3.x نیز حدود 3 سال پشتیبانی خواهد شد. نسخه 3.0 به 3.1 و همچنین 3.1 به 3.5 نیز با یک کلیک قابل ارتقاء خواهند بود و به طور کلی، انتقال برای کاربران و توسعه دهندگان از سری 2.x با یک کلیک بسیار راحت خواهد بود.

از آنجا که زمان انتشار چرخه جوملا جدید باعث می‌شود که در حال حرکت از یک نسخه اصلی به یک نسخه اصلی دیگر باشیم (به عنوان مثال سری‌های 2.x به 3.x نسبتا ساده است) پرسش‌های و پاسخ‌های زیادی در این بین صورت می‌گیرد که کاربران می‌توانند به مراجعه به بخش‌های پرسش و پاسخ درخصوص افزونه‌ها و بروزرسانی‌ها از یک نسخه به نسخه بعدی اطلاع حاصل کنند.

من قصد دارم یک سایت تجاری جدید ایجاد کنم. از جوملا 2.5 استفاده کنم یا جوملا 3.0؟

اگر شرایط پایداری برای شما اهمیت دارد با توجه به اینکه بسیاری از الحاقات برای نسخه 2.5 در دسترس هستند بهتر است که از جوملا 2.5 استفاده کنید.

اگر از امکاناتی که در نسخه 3.0 وجود دارد برای شما کافیست می‌توانید از جوملا 3.0 استفاده نمایید.

در نظر داشته باشید که برخی از توسعه دهندگان افزونه‌ها در ابتدای کار نسخه‌های سازگار با جوملا 3.0 را ارائه می‌دهند و ممکن است ارائه افزونه‌ها به هفته‌ها یا ماه‌ها بعد موکول شود. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که اطلاعات مربوط به توسعه دهندگان درخصوص پشتیبانی از جدیدترین نسخه جوملا را بررسی نمایید.

اگر من سایت را با جوملا 3.0 راه اندازی کنم، قادر به نصب برنامه‌های افزودنی هستم؟

بلی، شما قادر به نصب الحاقات سازگار با جوملا 3.0 خواهید بود. کافیست به بخس افزونه‌ها جوملا (JED) مراجعه کنید و با توجه به آیکن جوملا 3.0 که نشان از سازگار بودن با این نسخه را دارد اقدام به نصب الحاقات جوملا نمایید، با این حال، بهترین مکان برای بررسی سایت توسعه دهندگان می‌باشد.

چگونه برای جوملا 3.0 قالب تهیه کنم؟

برخی از شرکت‌های ارائه دهنده قالب در مدت کوتاهی برای جوملا 3.0 قالب ارائه می‌دهند، اما اگر شما نیاز به قالب خاصی دارید باید قالب مورد نظر را درخواست کنید تا برای شما آماده شود. برخی از ارائه دهندگان قالب اعلام کرده‌اند که در صورت انتشار جوملا 3.0 آنها نیز قالب‌های سازگار را ارائه خواهند داد. لطفا توجه داشته باشید که برای استفاده از قالب‌های جوملا 2.5 در جوملا 3.0 بدون هر گونه تغییری بهتر است با توسعه دهندگان در این مورد مشورت نمایید.

چگونه الحاقات سازگار با جوملا 3.0 را پیدا کنیم؟

با مراجعه به بخش افزونه‌های جوملا، می‌توانید الحاقات سازگار با جوملا 3.0 را با توجه به آیکن مربوط به جوملا 3.0 پیدا کنید.

آیا الحاقات مربوط به جوملا 2.5 روی 3.0 کار می‌کند؟

الحاقاتی هستند برای جوملا 2.5 که با کمی تغییر می‌توان برای جوملا 3.0 نیز استفاده کرد. کامپوننت‌ها و قالب‌ها نیاز به کار بیشتری دارند، ماژول‌ها و پلاگین‌ها تغییراتی کمی‌تری را شامل می‌شوند.

الحاقاتی که در بسته‌هایی برای جوملا 2.5 و 1.5 قبلا ارائه شده‌اند ممکن است بدرستی در جوملا 3.0 کار نکنند و باید تا زمانیکه توسعه دهنده بسته نسخه سازگار با جوملا 3.0 را ارائه می‌نماید منتظر بمانید.

به طور خلاصه، بستگی به الحاقات مورد نظر دارد. پروژه جوملا روند نسبتا آسانی برای اکثر الحاقات در نظر گرفته است، با این حال برخی از الحاقات کار مشابهی دارند. جهت اطمینان، با توسعه دهندگان الحاقات در این رابطه مشورت نمایید تا از صحت کارکرد آن با جوملا 3.0 مطمئن شوید.

چه اتفاقی می‌افتد اگر من سایتم را با جوملا 3.0 راه اندازی کنم، اما الحاقات من با جوملا 2.5 سازگار باشد ؟

برای این موضوع شما حتما باید با توسعه دهندگان الحاقات مشورت نمایید. توسعه دهندگان مجبور با تغییرات گسترده در الحاقات خود می‌باشد تا در آینده این الحاقات با جوملا 3.0 سازگاری داشته باشد.

من باید از جوملا 2.5 به جوملا 3.0 ارتقاء پیدا کنم؟

به طور یقین خیر، جوملا 2.5 شامل پشتیبانی بلند مدت است که تا بهار سال 2014 این پشتیبانی ادامه خواهد داشت و شما می‌توانید به طور مستقیم با یک کلیک آنرا به جوملا 3.0 بروز نمایید. شما می‌توانید تا انتشار جوملا 3.5 منتظر بمانید و مستقیما از نسخه 2.5 به نسخه 3.5 بروزرسانی را انجام دهید. فقط زمانیکه قصد دارید از ویژگی‌های جوملا 3.0 استفاده نمایید آنرا به جوملا 3.0 ارتقاء دهید.

من یک سایت با جوملا 2.5 دارم و در بروز رسانی جوملا بروز رسانی به جوملا 3.0 را می‌بینم، آیا به من اجازه می‌دهد که به روز رسانی را انجام دهم؟

مگر آنکه شما 1000٪ مطمئن نباشید. به طور پیش فرض جوملا بروز رسانی به جوملا 3.0 را به شما اجازه نمی‌دهد انجام دهید مگر اینکه شما گزینه مربوط به این بروز رسانی را در ارتقاء جوملا فعال کرده باشید.

برای فعال کردن این گزینه به مدیریت جوملا >> کامپوننت‌ها >> ارتقاء جوملا >> انتخاب‌ها >> منبع بروزرسانی >> ارتقاء سرور >> رفته و گزینه پشتیبانی کوتاه مدت را انتخاب نمایید. اگر به هر دلیلی این تغییر را انجام داده‌اید و نمی‌خواهید که بروز رسانی را انجام دهید در تنظیمات گزینه پشتیبانی طولانی مدت را انتخاب نمایید. در این صورت شما فقط به روز رسانی برای جوملا 2.5 را دریافت خواهید کرد.

گام بعدی پس از جوملا 3.0 چیست؟

پس از 6 ماه جوملا 3.1 منتشر خواهد شد. نگران نباشید زیرا تنها با یک کلیک عملیات بروزرسانی انجام خواهد شد. اگر شما جوملا 3.0 استفاده می‌کنید برای ارتقاء به نسخه 3.1 با یک کلیک به جدیدترین نسخه بروز می‌شوید. اگر از جوملا 2.5 استفاده می‌کنید می‌توانید تا انتشار جوملا 3.5 منتظر بمانید.

خوب من آماده هستم و می‌خواهم بروز رسانی را انجام دهم، چگونه می‌توانم ارتقاء را انجام دهم؟

  • ابتدا شرایط سرور را بررسی کنید و از سازگاری با جوملا 3.0 مطمئن شوید. در این خصوص پیش نیازهای نرم افزاری جوملا را مطالعه فرمایید.
  • اطمینان حاصل کنید که تمام الحاقات شما (به خصوص، قالب‌هایی که استفاده می‌کنید) با جوملا 3.0 سازگار است.
  • ایجاد یک سایت و آزمون ارتقاء بر روی سایت تست برای اولین بار.
  • با یک توسعه دهنده مورد اعتماد مشورت کنید اگر شما 100٪ مطمئن نیستید.
  • یک نسخه‌ی پشتیبان کامل از سایت خود (فایل‌ها و پایگاه داده) تهیه نمایید.

هنگامی که آماده برای بروز رسانی به جوملا 3.0 بودید با کلیک بر روی گزینه انتخاب‌ها در ارتقا جوملا و انتخاب گزینه پشتیبانی کوتاه مدت عملیات بروز رسانی به جوملا 3.0 را ادامه دهید.

در صورتی که نسخه بروز رسانی را مشاهده ننمودید نسبت به خالی کردن کش مرورگر خود اقدام نمایید.

توجه: در بعضی از میزبان‌ها ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های دیگری برای روز رسانی باشد مانند استفاده از نصب الحاقات در مدیریت جوملا.

چه مشکلی برای سایت من که با جوملا 1.5 است پیش می‌آید؟ آیا من باید به جوملا 2.5 یا 3.0 مهاجرت کنم؟

پشتیبانی از جوملا 1.5 به طور رسمی پایان یافته است. این بدین معنی نیست که سایت شما متوقف خواهد شد، شما همچنان می‌توانید سایت خود را حفظ نمایید ولی بدلیل رعایت نکات امنیتی پیشنهاد می‌کنیم با توجه به اینکه ممکن است توسعه دهندگان از الحاقات در نسخه 1.5 دیگر پشتیبانی نکنند فرآیند مهاجرت را انجام دهید.

حرکت از جوملا 2.5 به جوملا 3.0 نسبتا ساده است. فرآیند ارتقاء آسان شده است در صورتیکه اینکار برای جوملا 1.5 کمی مشکل است. البته با وجود افزونه‌های jUpgrade و SP Upgrade کار مشکلی نخواهد بود.

شما برای مهاجرت به جوملا 2.5 یا جوملا 3.0 حق انتخاب دارید که با کمک دو افزونه jUpgrade و SP Upgrade اینکار میسر خواهد بود. درخصوص نحوه مهاجرت از مقالاتی که در این خصوص منتشر شده استفاده نمایید.

برای مهاجرت به جوملا 3.0 اگر تمام الحاقاتی که شما قصد استفاده از جوملا 3.0 را دارید سازگار باشد مناسب است. همانطور که قبلا ذکر شد برخی از توسعه دهندگان نسخه‌های آماده برای جوملا 3.0 را دارند و شما باید این مورد را بررسی نمایید.

مهاجرت به جوملا 2.5 با توجه به اینکه الحاقات بیشتری دارد و نسخه با پشتیبانی بلند مدت است مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

 


منبع: http://docs.joomla.org/Joomla_3.0_FAQ

تهیه کننده: گروه آموزش - تیم جوملا فارسی

Share